You are here:

Election Results

Parish Election Results - May 2nd 2019

Ansley Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
ARROWSMITH Pat   203 ELECTED
DICKEN Craig   181 ELECTED
HAYES Kevin Patrick   99
HOLMES Mark David For Community Facilities, Against Over Development 202 ELECTED
JACKSON Micheala Louise   185 ELECTED
MUSTON Rob   93
NORGROVE Heather Catherine   145 ELECTED
PASSEY John Francis   113
REES Philip Norman   199 ELECTED

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout: 24.80%

Atherstone (Central) Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
CHAMBERS Jacky Labour Party Candidate 264 Elected
DIRVEIKS Lorna Elizabeth Labour Party Candidate 320 Elected
DOWNES Dawn Labour Party Candidate 298 Elected
DRIVER Ian Charles Mitchell Labour Party Candidate 244 Elected
HOWELL Cerys Rebecca Labour Party Candidate 233
JORDAN Jodda Conservative Party Candidate 281 Elected
KEANE Peter Labour Party Candidate 241
SPENCER Angie Conservative Party Candidate 244 Elected

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Atherstone North Parish 

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BISHOP Sara Anne Labour Party Candidate 387 Elected
CLARK Chris Labour Party Candidate 304 
CLEWS Tony Conservative Party Candidate 337 Elected
FREER Richard UKIP - Scrap HS2 245
GISBOURNE Robert UKIP - Scrap HS2 261
GURNEY Carl Thomas Conservative Party Candidate 309 Elected
HENNEY Brian Augustine Labour Party Candidate 358 Elected
PICKARD Derek Nicholas Labour Party Candidate 282
SHORT Martin Labour Party Candidate 276
SINGH Mejar Conservative Party Candidate 411 Elected
WRIGHT David Alan Conservative Party Candidate 360 Elected

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Atherstone South Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
ALLAN-STUBBS Susan Labour Party Candidate 144 ELECTED
CLEWS Denise Sandra Conservative Party Candidate 214 ELECTED
FORWOOD Anne Labour Party Candidate 126
JARVIS Ray Conservative Party Candidate 222 ELECTED
SHORT Gwyn Labour Party Candidate 129

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout: 36.6%

Coleshill North Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
ENSOR Matt Labour Party Candidate 334
HABGOOD Richard Conservative Party Candidate 336
HAMMOND Susan Edwina Labour Party Candidate 397 ELECTED
KELLY Susan Jayne Labour Party Candidate 333
REILLY Dave Conservative Party Candidate 342 ELECTED
RICHARDSON Adam Labour Party Candidate 405 ELECTED
SPARKES Malcolm Francis Labour Party Candidate 365 ELECTED
SYMONDS Peter Clive Conservative Party Candidate 357 ELECTED

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Coleshill South Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BATTLE Tony Phillip Independent 411 Elected
BRETT Alistair Jonathan Edward Labour Party Candidate 240
BROMAGE Martin James Independent 182
CLAYTON George Independent 336 Elected
COLLIS Chelsea Labour Party Candidate 316
DEAKIN Jack Labour Party Candidate 246
HAYFIELD Colin Charles Conservative Party Candidate 483 Elected
PHELAN Christopher John Independent 226
SPARKES Ruth Labour Party Candidate 217
SYMONDS Caroline Conservative Party Candidate 504 Elected
WALLACE Sue Independent 511 Elected

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Dordon Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
CHAPMAN Neil Henry Labour Party Candidate 293 ELECTED
DOGGETT Mark Independent 182
GARRATT Beverley Jayne Independent 201 ELECTED
MELIA Byron John Lewis   277 ELECTED
MORSON Carmel Mary Labour Party Candidate 295 ELECTED
MORSON Peter Frank Labour Party Candidate 328 ELECTED
RIDLEY Davina   270 ELECTED
RIDLEY Steve   253 ELECTED
WATTS Donna   197 ELECTED
WHITMORE Bill   147
WINTER John George Labour Party Candidate 252 ELECTED

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout: 30.1%

Hartshill Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
LEES Barry Llewellyn Conservative Party Candidate 418 ELECTED
ORMEROD David   222
PARKER Kerry Conservative Party Candidate 283 ELECTED
PEARSON Michelle Caroline   415 ELECTED
ROBERTS Glenys May   354 ELECTED
SHARP Christine   341 ELECTED
THOMASON Bob   379 ELECTED
WOOD Tricia   389 ELECTED

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout: 

Kingsbury (Wood End) Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
HOBSTER Robert   110
LEWIS Ann Labour Party Candidate 227 ELECTED
PHILLIPS Hayden Albert Labour Party Candidate 213 ELECTED
SMITH Sandra Anne   79

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout: 31.05%

Polesworth (Warton) Parish

Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BALL Jean Elizabeth   275 ELECTED
MERCER Chad   135 
MEREDITH Richard Manue   259 ELECTED
SKIDMORE Roy Anthony Independent 202 ELECTED

*If elected the work 'ELECTED' appears against the number of votes

Last updated Thursday, 23rd May 2019

Was this information useful?

You said, we did