You are here:

Election Results

Borough Council Election Results - May 2nd 2019

North Warwickshire will remain Conservative

  • Conservative Seats 21
  • Labour Seats 14

Arley and Whitacre Borough Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
GOSLING Jodie Claire Labour and Co-operative Party 613 Elected
MCLAUCHLAN Ann Marilyn Labour and Co-operative Party 562 Elected
PARKER Kerry John Conservative Party Candidate 567 Elected
SMITH Sandra Anne Conservative Party Candidate 523
TURLEY Nigel Ivor Labour and Co-operative Party 484
ZGRAJA Helen Clare Conservative Party Candidate 508

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Atherstone Central Borough Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
DIRVEIKS Neil Adrian David Labour and Co-operative Party 306 Elected
DOWNES Dawn Labour and Co-operative Party 261 Elected
HANCOCKS Daniel Robert Conservative Party Candidate 213
HASLAM Luke Leslie Green Party 118
JORDAN Jodda Conservative Party Candidate 248

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Atherstone North Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BISHOP Sara Anne Labour and Co-operative Party 340
FREER Richard UKIP - Scrap HS2 156
GISBOURNE Robert UKIP - Scrap HS2 180
HENNEY Brian Augustine Labour and Co-operative Party 333
JARVIS Ray Conservative Party Candidate 403 Elected
SINGH Mejar Conservative Party Candidate 371 Elected

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Atherstone South and Mancetter Borough Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
ALLAN-STUBBS Susan Labour and Cooperative Party 354
CLEWS Denise Sandra Conservative Party Candidate 511 Elected
CLEWS Tony Conservative Party Candidate 482 Elected
SHORT Martin Labour and Cooperative Party 329

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Baddesley and Grendon Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
DAVEY Bernadette Conservative Party Candidate 676 Elected
DRIVER Ian Charles Mitchell Labour and Co-operative Party 429
MOORE John Sidney Labour and Co-operative Party 456
WRIGHT Andy Conservative Party Candidate 718 Elected

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Coleshill North Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
DEAKIN Jack Labour and Co-operative Party 433 Elected
FARROW Jane Margaret Labour and Co-operative Party 387 Elected
HABGOOD Richard Conservative Party Candidate 357
HOBSTER Julie Marie Conservative Party Candidate 325

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Coleshill South Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BREEZE Claire Labour and Co-operative Party 378
COLLIS Chelsea Labour and Co-operative Party 332
HAYFIELD Colin Charles Conservative Party Candidate 494 ELECTED
SYMONDS Caroline Conservative Party Candidate 552 ELECTED
WILLIAMS David United Kingdom Independence Party 123
WILLIAMS Mandy United Kingdom Independence Party 107

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Curdworth Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
HAMMOND Susan Edwina Labour Party Candidate 161
LEBRUN Shelly Ann Conservative Party Candidate 651 Elected
NAYLOR Lauren Labour Party Candidate 168
SIMPSON Mark Conservative Party Candidate 668 Elected

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Dordon Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
CHAMBERS Jacky Labour and Co-operative Party 387 Elected
HANRATTY David Conservative Party Candidate 173
MORSON Peter Frank Labour and Co-operative Party 326 Elected
TAYLOR Stuart Trevor UK Independence Party 165
WELCH Dan Conservative Party Candidate 113

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Fillongley Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
DUTTON Olwen Jane Labour and Co-operative Party 178
KELLY Susan Jayne Labour and Co-operative Party 191
SMITH Leslie John Conservative Party Candidate 610 Elected
WRIGHT David Alan Conservative Party Candidate 542 Elected

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Hartshill Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BELL Margaret Conservative Party Candidate 458 Elected
BOURNE Ian Kenneth Green Party 156
HOWELL Cerys Rebecca Labour and Co-operative Party 327
LEES Barry Llewellyn Conservative Party Candidate 389 Elected
PARSONS Elinor Labour and Co-operative Party 261

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Hurley and Wood End Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
HOBSTER Robert John Conservative Party Candidate 327
PHILLIPS Hayden Albert Labour Party Candidate 416 Elected
PHILLIPS Owen George Labour Party Candidate 371 Elected
WATSON Martin Conservative Party Candidate 320

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Kingsbury Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
AYASAMY Carol Ann Independent 221
JENNS Andy Conservative Party Candidate 752 Elected
MOSS Brian Peter Conservative Party Candidate 632 Elected
PHILLIPS Alexandra Catherine Elizabeth Labour Party Candidate 218
SILKE Patrick Labour Party Candidate 246

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Newton Regis and Warton Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
CLARK Chris Labour and Co-operative Party 422
HUMPHREYS David John Conservative Party Candidate 579 Elected
HUMPHREYS Marian Conservative Party Candidate 561 Elected
WOOD Fin Labour and Co-operative Party 434

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Polesworth East Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
FARRELL Adam Labour and Co-operative Party 487 Elected
PARSONS Dave Labour and Co-operative Party 588 Elected
SMITTEN John Conservative Party Candidate 265
TRACEY Karen Marie Conservative Party Candidate 211

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Polesworth West Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
FREAKLEY Richard Philip Jame Conservative Party Candidate 339
HANRATTY Sue Conservative Party Candidate 346
OSBORNE Michael Edward Labour and Co-operative Party 354 ELECTED
ROSE Simon Robert Labour and Co-operative Party 351 ELECTED

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Turnout 38%

Water Orton Ward

Candidates
Name of Candidate Description (if any) Number of Votes*
BRETT Alistair Jonathan Edward Labour Party Candidate 195
HODKINSON Daniel Robert Labour Party Candidate 280
MACDONALD Judy Conservative Party Candidate 676 ELECTED
REILLY Dave Conservative Party Candidate 706 ELECTED

*If elected the word 'ELECTED' appears against the number of votes

Last updated Friday, 12th July 2019

Was this information useful?

You said, we did